Jeszcze kilkadziesiąt lat temu mało kto poświęcał jakąkolwiek uwagę ciekawym metodom przywracania sprawności fizycznej. Medycyna nie była zbyt zaawansowana, więc nikt się nie spodziewał spektakularnych efektów jej stosowania. Na szczęście postęp nauki pozwolił na odkrycie i docenienie wielu terapii, które wcześniej nie miały szans zaistnieć. Nie tylko inwazyjne operacje, które w zamierzeniu raz a dobrze mają rozwiązywać niektóre problemy, weszły na wysoki poziom. Również fizjoterapia w ortopedii i innych dziedzinach zdobyła sobie duże uznanie. Dziś coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z jej dobrodziejstw i często mogą z nich korzystać dzięki temu, że nawet NFZ ją czasem finansuje. Może to się wydawać zaskakujące, ale jednak to prawda.
Fizjoterapia na NFZ
Całkiem sporo zabiegów fizjoterapeutycznych jest w naszym zasięgu w ramach ubezpieczenia zdrowotnego. Oczywiście nie wszystkie, a te najlepsze to już w ogóle nie są, ale te standardowe owszem, można mieć na fundusz. Mimo to, w obawie przed złym traktowaniem przez personel danej placówki, niektórzy ludzie wolą wykupić sobie serię zabiegów prywatnie i cieszyć się zawsze i bez względu na pogodę uśmiechem pielęgniarek i życzliwością każdego, na kogo się trafi dzięki posiadaniu odpowiednich funduszy. Może jednak jest to w dużej mierze czcze narzekanie niepoparte doświadczeniem. Przecież nie zawsze jest tak źle i nie każdy pracownik służby zdrowia jest dobrym człowiekiem tylko pod wpływem pieniędzy. Do tego fizjoterapia na NFZ sama w sobie też nie musi być wcale gorsza od prywatnej. Czasy się zmieniają i standardy opieki medycznej, chcąc nie chcąc, poprawiają się dość szybko, żeby nie było wstydu w Europie.
Dla każdego
Inną ważną kwestią przyszłości tego typu pomocy pacjentom jest jej uniwersalność. Można naprawiać w ten sposób wiele rzeczy, nie tylko mięśnie i układ kostny. Są rodzaje, które kiedyś nie śniły się filozofom. Może filozofowie akurat mieli ciekawsze rzeczy do śnienia, co tylko potwierdza, że dopiero teraz możemy docenić wielkie dobrodziejstwa płynące z usług fizjoterapeutów. Nie sposób wyrazić słowami, ile różnych schorzeń i urazów można złagodzić lub usunąć dzięki różnym zabiegom i technikom. Ostatnio na przykład bardzo modne jest poddawanie się tego typu terapiom przez kobiety, które rodziły i po tym wzniosłym wydarzeniu nie czują się już dobrze z tym, co z nich zostało. Usługi medyczne wychodzą im naprzeciw i pozwalają wrócić do względnie dobrej formy w każdym miejscu, jakie ucierpiało przez trudy macierzyństwa. Fizjoterapia po porodzie to nowy i szybko rozwijający się trend, który prawdopodobnie już nie straci popularności, biorąc pod uwagę zachwyty pacjentek, które z niej skorzystały. Jednak nie jest to jej najbardziej znane zastosowanie. Świetnie sprawdza się także przy problemach ortopedycznych, które najczęściej są z nią kojarzone. Masaże, stymulacje i inne czynności są wykonywane bardzo starannie i w dodatku wymiernie pomagają pozbyć się przykrych dolegliwości bólowych. Na przykład od banalnego na pozór uciskania łydki w jakimś dziwnym miejscu można rozprawić się ze skurczami, które dokuczały pacjentowi przez ostatnie lata. Brzmi niewiarygodnie, ale taka jest właśnie siła tych zabiegów, gdzie zna się całe ludzkie ciało i wie, jak reagują poszczególne jego elementy na konkretny rodzaj stymulacji. Ma to całkiem sporo wspólnego ze sportem, który też opiera się na funkcjach ludzkiego ciała i stara się je wykorzystać.
Zobacz, jakie usługi świadczą najlepsze gabinety rehabilitacyjne:
- diagnostyka neurologiczna niemowląt https://www.spondylus-rehabilitacja.pl/uslugi/diagnostyka/diagnostyka-neurologiczna-dziecka-niemowlaka-0-1-r-z/
- rehabilitacja po endoprotezie stawu kolanowego Szczecin https://spondylus-rehabilitacja.pl/uslugi/fizjoterapia-rehabilitacja/rehabilitacja/rehabilitacja-po-endoprotezie/
Fizjoterapia sportowa
I tu docieramy do bardzo ważnego zagadnienia, jakim jest fizjoterapia w sporcie. W dzisiejszych czasach żaden znany sportowiec nie ruszy się na zawody bez swojego fizjoterapeuty, którego darzy zaufaniem i stosuje się do jego rad. Bowiem taki specjalista nie tylko czyni cuda swoimi rękami i urządzeniami terapeutycznymi, ale także mądrze doradza w kwestii użytkowania i eksploatacji ciała pacjenta, aby służyło jak najlepiej i jak najdłużej. Nie jest to oparte na intuicji czy jakichś szamańskich praktykach, ale na rzetelnej wiedzy, zdobytej podczas długich i niełatwych studiów. Szkoły dla adeptów tej trudnej nauki są pełne wspaniałych, otwartych na świat ludzi, których na uczelnię pchnęła empatia, chęć bycia bohaterem lub pociąg do pieniędzy – nie jest bowiem tajemnicą, że fizjoterapeuci zarabiają bardzo dobrze. Nie mają na razie ogromnej konkurencji i mogą pozwalać sobie na wysokie ceny swoich usług. Niekoniecznie jednak musimy płacić za te przyjemności, ponieważ istnieje przecież fizjoterapia na NFZ, czyli w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, które i tak wszyscy musimy płacić, czy nam się to podoba, czy nie. Darmowe korzystanie z takich zabiegów jest jednym z niewielu plusów opłacania tej nieszczęsnej składki, ale przecież nie każdy w swoim życiu z tego skorzysta, a niektórzy na domiar złego są ciągle zdrowi i płacą za nic przez wiele lat, modląc się o jakiś wypadek bądź nagłą chorobę, by zwróciła się choć część pieniędzy utopionych w systemie zdrowia publicznego. Niektórym się to udaje, niektórzy umierają nagle bez wcześniejszych problemów zdrowotnych i to może być dla nich duże rozczarowanie.